Rybářský řád

Rybářský řád k provozování sportovního rybolovu na VD Sudoměř

Doba lovu

Doba zahájení a ukončení rybolovu je stanovena od dubna do konce října. Rybolov probíhá 24 hod denně, přesný čas bude vyznačen na povolence k lovu. Při koupi povolenky na více dnů, lze lovit bez přerušení po celou dobu na niž je povolenka vystavena.

Typy povolenek-pouze chyť a pusť

Denní  24 hodin (pondělí-čtvrtek )                             500,- Kč

Denní 24 hodin  (pátek,sobota,neděle)                     600,- Kč

Lovící je oprávněn lovit na 2 pruty, pokud se nedohodne jinak

Příplatek za 1 prut                                                          150,- Kč/24 hod
Příplatek za podložku pod rybu                                   50,- Kč/24 hod
Příplatek za podběrák 80 cm                                         80,- Kč/24 hod

Chatka na místě 7                                                                400,-/24 hod  

Chatka na místě č.14                                                         250,-/24 hod                                                                

Doprovod (1 osoba bezplatně),každá další              150,-Kč

Děti do 15 let jsou doprovodem  zdarma

Povolenky lze objednat u správce revíru

na tel. čísle     604 50 30 60

Prostor přehrady je soukromým pozemkem a je pod neustálým dozorem.

Rybářské nářadí, způsob lovu a nástrahy

Děti do 15ti let smí lovit pouze v doprovodu dospělé osoby (starší 18ti let). Lovící je oprávněn používat nejvýše dvou prutů (udic), u každého nejvýše o jednom návazci s jednoháčkem . Montáž musí být úniková.Zakazuje se používat tzv. helikoptéry, srkačky apod. Povolené způsoby lovu jsou na položenou a plavanou. Všechny ostatní způsoby lovu jsou zakázány. Ulovené ryby musí být z vody vyloveny podběrákem odpovídající velikosti minimálně 80 cm při rozevření. V případě, kdy se ryba do podběráku nevejde, je lovící povinen ji odháčkovat přímo ve vodě. Je zakázáno táhnout rybu po zemi či kamenech. Vylovená rybá musí být položena pouze na navlhčenou podložku. Háčky se používají pouze bez protihrotu-originál. Po ulovení se ryba nesmí uchovávat ve vezírku nebo jiném zařízení za účelem focení a zpětného vypouštění do vody. Je zakázáno používat vidliček z přírodního materiálu. Lovící se nesmí vzdálit od svých prutů nebo pouze na dobu nezbytně nutnou.Lov ryb a jejich vnadění smí být prováděno pouze za pomoci boilie,pelet nebo vařeného artiklu.Je zakázáno vnadění obilovinami,luštěninami a jinými jádrovými krmivy v suchém stavu nebo používat krmiva plesnivá či kvasící.

Lov dravců není povolen.

Rybář je povinen mít při lovu

  • vyprošťovač háčků (peán, obústek, pinzetu, klíšťky,desinfekci)
  • míru pro zjištění délky ulovených ryb
  • podběrák min. 80 cm mezi rameny-možno zapůjčit
  • polstrovanou podložku (originál zakoupenou)-možno zapůjčit

Bez této výbavy nebude rybolov povolen!!

Rybářská stráž a správce revíru mají právo kontrolovat povolenky k lovu,použité montáže,návnady,popřípadě přenosné vaky i zavazadlový prostor auta.

Chování při lovu

Návštěvu vodní plochy za účelem rybolovu si zájemce předem dohodne s obsluhou. Lovící si může po dohodě s obsluhou vybrat stanoviště k lovu, případně mu může být toto stanoviště přiděleno. Lovící musí dodržovat mezi sebou vzdálenost podle lovných míst, pokud se mezi sebou nedohodnou jinak.  Pro potřebu focení a vážení ryby je dovoleno s rybou na podložce manipulovat maximálně 5 minut a potom vrátit zpět do vody. Focení je povoleno pouze v pokleku na podložce nebo ve vodě. Rybu je nutné polévat vodou.

Nikdy se nefoťte s rybou ve stoje, hrozí její vyklouznutí a nenávratné poškození jejího zdraví. Dále je stanoven  zákaz  manipulace s pruty osobám, které nevlastní zakoupenou povolenku k lovu. S povolenkou dostane každý rybář sumář ulovených ryb. Do sumáře zapíše veškerý úlovek včetně délky popř. váhy ryby a po ukončení rybolovu vhodí do schránky na hrázi přehrady.

Obecné zásady chování při lovu

Lovící je při pobytu u vody povinen udržovat pořádek a maximálně šetrně a ohleduplně se chovat k přírodě.Rybář i jeho doprovod nesmí svým chováním obtěžovat ostatní,zejména po 22 hodině.Po ukončení rybolovu je chytající povinen uklidit místo rybolovu a okolí. Odpadky musí být shromážděny vždy po celou dobu rybolovu v soudržném obalu a dopraveny do obvyklých odpadových nádob s režimem svozu v obcích. Je zakázáno na místě lovu či přilehlých pozemcích ponechávat cigaretové nedopalky a jiné odpady. Toto ustanovení je předmětem kontroly a jeho porušení bude posuzováno jako hrubé porušení rybářského řádu. Lze se řídit dle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích. Tomu, kdo poruší rybářský řád, nebo zvláštní právní předpisy na úseku ochrany životního prostředí bude odebrána povolenka k lovu ryb. V případě opakovaného porušení, mu již tato povolenka k lovu nebude v budoucnu vystavena. Rybolov nelze provádět z míst, které k tomu nejsou určeny. S lovenými rybami je rybář povinen zacházet šetrně a dle rybářské etikety, zejména je nepoškozovat vláčením po břehu, násilným vyprošťováním zaseknutých háčků a trýznit ponecháním živých na suchu. Rozdělávání ohně je povoleno pouze v komerčně vyrobených grilech a oheň musí být pod neustálým dohledem. Majitel povolenky ručí za případné škody, vzniklé jeho jednáním na stanovišti, vodním díle, na březích a souvisejících zařízeních, které se zavazuje uhradit.

Žádáme také o používání suchých záchodků, které jsou umístěny poblíž chytajících, popř. vlastních chemických záchodků.

Přísný zákaz mytí a osobní hygieny v přehradě. Zejména je zakázáno jakékoliv použití mýdel, šamponů  a podobných prostředků.

Sportovní rybolov a pobyt na revíru Přehrada Sudoměř je na vlastní nebezpečí a zodpovědnost držitele povolenky

Ochrana přírody a životního prostředí

Lovící i návštěvníci přehrady jsou povinni respektovat platné právní předpisy na ochranu přírody a životního prostředí. Je zakázáno zejména poškozovat dřeviny, trhat či jinak poškozovat chráněné druhy rostlin nebo poškozovat jejich přirozená stanoviště. Dále chytat, usmrcovat, rušit, či jinak poškozovat chráněné druhy živočichů, ve všech jejich vývojových stádiích, nebo poškozovat jejich přirozené biotopy. Dále je zakázáno znečišťovat povrchové či podzemní vody užíváním látek závadných vodám, mytí vozidel, popř. provozovat další činnosti mající negativní vliv na kvalitu vod. Vzniklé odpady je nepřípustné ukládat ve volné přírodě, nebo je zakopávat v okolí. Návštěvníci jsou povinni dbát omezení, zásad či instrukcí majitele a obsluhy přehrady, týkající se lovu ryb, volného pohybu v prostoru kolem přehrady, ochrany přírody apod. Parkování motorových vozidel je možné pouze na místě k tomu určeném.

Kontrola a dozor

Tuto činnost vykonává řádně ustanovený porybný, popřípadě rybářská stráž a další stráže ustanovené dle zvláštních právních předpisů. Městská a obecní policie, Policie ČR, popř. ostatní osoby pověřené majitelem přehrady, vlastnící potřebné doklady. Kontrolující osoby se musí prokázat služebním průkazem, odznakem, či příslušným pověřením majitele přehrady. Těmto je chytající povinen umožnit kontrolu požadovaných dokladů, rybářského náčiní a  nářadí. Při zjištění přestupku proti tomuto rybářskému řádu, či obecně platným předpisům (zejména o ochraně životního prostředí) jsou kontrolní orgány a pověřené osoby oprávněny odebrat povolenku, popř. uložit sankci dle platných právních předpisů. Při porušení tohoto rybářského řádu jsou kontrolní orgán, nebo osoba pověřená majitelem oprávněny odebrat povolenku bez náhrady.

Tento rybářský řád je platný od 25.4.2019 do odvolání. Lovící se zavazuje k plnění výše uvedených pravidel zakoupením povolenky. Sumář úlovků je nutné po ukončení rybolovu odevzdat pověřené osobě, nebo vložit do schránky na hrázi přehrady. V případě nedostupnosti čísla uvedeného pro prodej povolenek, nebo pro doplňující informace volejte 603 432 631.

 

 

Vodní dílo Sudoměř